Ellátott szakfeladatok:
1. Gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés, oktatás és gondozás
A gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés, oktatás és gondozás feladata a komplex koragyermekkori intervenció és prevenció: az ellátásra való jogosultság megállapításának időpontjától kezdődően a gyermek fejlődésének elősegítése, a család kompetenciáinak erősítése, a gyermek és a család társadalmi inklúziójának támogatása. A korai fejlesztés és gondozás tevékenységei a komplex gyógypedagógiai fejlesztés, tanácsadás, a társas, a kommunikációs és nyelvi készségek fejlesztése, a mozgásfejlesztés és a pszichológiai segítségnyújtás. A korai fejlesztés és gondozás a vármegyei szakértői bizottság (PMPSZ 2. sz. Vármegyei Szakértői Bizottság, Cegléd, Buzogány u. 23.) szakértői véleményében foglaltaknak megfelelően történik. Az ellátás helye: Pest Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Nagykőrösi Tagintézménye, Nagykőrös, Kalocsa Balázs u. 3.
2. Szakértői bizottsági tevékenység (tankerületi szakértői bizottság)
A tankerületi szakértői bizottság feladata a harmadik életévét betöltött gyermek, tanuló teljes körű pszichológiai, pedagógiai-gyógypedagógiai vizsgálata. A vizsgálat irányulhat a beilleszkedési, a tanulási, a magatartási nehézség megállapítására vagy kizárására, és az ehhez kapcsolódó felülvizsgálatok elvégzésére, illetve a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének megállapítására.
3. Nevelési Tanácsadás
A nevelési tanácsadás feladata az első problémafeltáró beszélgetés lebonyolítása a szülővel, a gyermek, a tanuló adaptív viselkedésének, szociális érettségének felmérése, ennek eredményeképpen tanácsadásban részesítés vagy a szakszolgálati ellátásba vétel szükségességének meghatározása. A nevelési tanácsadás keretében ellátásban részesülők részére segítséget nyújt a gyermek családi-, és óvodai neveléséhez, a tanuló iskolai neveléséhez és oktatásához. Ha indokolt, a pszichés állapot feltárását célzó vizsgálatot végez, és szakértői véleményt készít a szülő, illetve a jogszabályban meghatározott esetben a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény hatálya alá tartozó gyermekvédelmi szakellátást, gyermekjóléti alapellátást végző intézmények kérésére. A prevenciós tevékenysége keretében együttműködik a védőnői és gyermekorvosi hálózattal, a gyermek korai fejlődési időszakában teljes körű családi mentálhigiénés intervenciót biztosíthat. Az óvodai nevelésben részesülő, negyedik életévüket betöltött gyermekek körében a tanulási és beilleszkedési nehézségek megelőzése céljából - a szülő előzetes hozzájárulásával - szűrést végezhet. A komplex pszichológiai és gyógypedagógiai ellátás keretében terápiás ellátást, korrektív megsegítést nyújt a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján a nevelési tanácsadás keretében fejlesztésben részesülő gyermekek, tanulók számára. Pszichológiai, gyógypedagógiai, pedagógiai tanácsadást biztosít, és konzultációs lehetőséget nyújt a gyermekek, a tanulók szülei, pedagógusai részére.
4. Logopédiai ellátás
A logopédiai ellátás feladata a beszédindítás, a hang- beszéd- és nyelvfejlődési elmaradás, a beszédhibák és a nyelvi-kommunikációs zavarok javítása, a diszlexia, a diszortográfia, a diszgráfia, a diszkalkulia kialakulásának megelőzése a beszéd technikai és tartalmi fejlesztését szolgáló logopédiai terápiás foglalkozáson. Az ötödik életévét betöltött, óvodai nevelésben részt vevő gyermekek logopédiai szűrésen, vizsgálaton való részvétel, illetve a logopédiai vizsgálat alapján készült logopédiai vizsgálati véleményben meghatározottak szerinti a logopédiai terápián való részvétel a jogszabály szerint kötelező. Ezen kívüli esetekben a logopédiai ellátásban történő részvétel a szülő önkéntes döntése alapján történik. A logopédiai ellátásban való részvétel a gyermek életkorától függetlenül, az annak szükségességét megállapító logopédiai vizsgálat alapján bármikor megkezdhető. A logopédiai terápia minimális időkerete heti két alkalom, időtartamát - mely legfeljebb negyvenöt perc lehet - a gyermek életkoráról és problémájától függően - a logopédus határozza meg. A logopédiai ellátás körzeteinek megszervezése a gyermek óvodája szerint történik. Amennyiben még nem óvodás a gyermek, a leendő óvodája szerinti illetékes logopédust kell felkeresnie a szülőnek probléma esetén. Iskolás gyermek esetén szintén az óvoda szerint illetékes logopédust kell keresnie a szülőnek. A logopédiai ellátás Nagykőrösön ambuláns formában, a Pest Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Nagykőrösi Tagintézményében (2750 Nagykőrös, Kalocsa Balázs u. 3.) történik.
5. Konduktív pedagógiai ellátás
A konduktív pedagógiai ellátás feladata a központi idegrendszeri sérültek konduktív nevelése, fejlesztése és gondozása. A konduktív pedagógiai ellátás az óvodai neveléshez, iskolai neveléshez és oktatáshoz kapcsolódóan vagy egyéni fejlesztő foglalkozás keretében nyújtható.
6. Gyógytestnevelés
A gyógytestnevelés feladata a gyermek, a tanuló speciális egészségügyi célú testnevelési foglalkoztatása, ha az iskolaorvosi vagy szakorvosi vizsgálat gyógytestnevelésre utalja. A gyógytestnevelés feladatának ellátása a tanév rendjéhez igazodik. Az adott tanulóra vonatkozó ellátásnak a tanév rendjétől eltérő megkezdése vagy befejezése csak az iskolaorvos vagy a szakorvos véleménye alapján kezdeményezhető.
7. Iskolapszichológiai, óvodapszichológiai ellátás
Az iskolapszichológiai, óvodapszichológiai ellátás feladata a pedagógiai szakszolgálati intézményben a nevelési-oktatási intézményekben dolgozó pszichológusok munkájának összefogása és segítése, melyet az iskola- és óvodapszichológus feladatok koordinátora lát el.
8. Kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása
A kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása keretében a Szakszolgálat feladata: • korai tehetség-felismerés, tehetségazonosítás, amelynek során a tehetség életkori megjelenését figyelembe kell venni, • a tehetséges gyermek személyiségfejlődésének támogatása, szükség esetén további megsegítésre irányítás, • önismereti csoport szervezése és vezetése a tehetséges gyermekek részére, • tanácsadás, támogatás a szülőnek, • konzultáció a pedagógus részére, • közös tehetség-tanácsadási fórum szervezése, • speciális tehetségprogramban való részvételre javaslat adása, • a tehetségazonosítás, a tehetséggondozás feladatát ellátó pszichológus szakmai kapcsolatot tart a feladatellátási körzetében működő tehetségfejlesztő programok vezetőivel és az iskolapszichológussal, óvodapszichológussal, • javaslatot tesz a tanuló számára a tehetségprogramba történő bekapcsolódásra, • kimeneti mérések elvégzése, • tehetségfejlesztő műhelyek vezetői számára konzultációs lehetőség biztosítása, melyet a tehetséggondozó koordinátor lát el.
9. Továbbtanulási és pályaválasztási tanácsadás
A továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás feladata a tanuló adottságainak, tanulási képességének, irányultságának szakszerű vizsgálata, és ennek eredményeképpen iskolaválasztás ajánlása. A továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás keretében nyújtott tájékoztatás elősegíti a tanuló pályaválasztását, figyelembe véve az egyéni tulajdonságokat és a foglalkoztatási lehetőségeket, ennek érdekében kapcsolatot tart a foglalkoztatási pályaválasztási tanácsadóval, valamint a tehetséggondozó hálózattal. A továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadó a javaslatait a tanuló meghallgatása, szükség szerinti vizsgálata és az érintett pedagógusok véleménye alapján alakítja ki. A továbbtanulási és pályaválasztási tanácsadásra tagintézményünkben lehet jelentkezni, és innen irányítjuk tovább a tanulókat a vármegyében pályaválasztási tanácsadással foglalkozó szakemberhez.
Munkatársaink:Agócsné Tóth Ildikó logopédus Bacsóné Szabó Tímea gyógypedagógus Bakos Krisztina pszichológus, gyógypedagógus, tagintézmény-igazgató Bundiné Veszprémi Ildikó logopédus Hegedűsné Bakonyi Sarolta gyógypedagógus Fehér-Deák Barbara logopédus Kis Istvánné gyógypedagógiai asszisztens Palástiné Kozma Katalin gyógypedagógus Rácz Anikó pszichológus Sárikné Donner Márta gyógypedagógus
| Óraadó munkatársaink:Balog Zita fejlesztőpedagógus, mozgásterapeuta Bajdik Zoltán gyógypedagógus Gálné Szűcs Katalin gyógypedagógus Józanné Leskó Gabriella gyógypedagógus Sárközy Kálmán pszichológus Varga Tünde gyógypedagógus
|
|